Facet znikąd

Facet znikąd pojawiający się, kiedy wszyscy stracili już nadzieję i odchodzący w kierunku zachodzącego słońca, gdy wrogowie leżą pokotem, a spokój i stabilizacja – rodzeństwo, które tak łatwo spłoszyć, wracają na swoje miejsce. Jeśli komuś drogi jest taki typ książkowej  postaci, niewątpliwie znajdzie go w powieściach brytyjskiego pisarza Jima Granta w świecie, znanego bardziej jako Lee Child. Postacią tą jest Jack Reacher, emerytowany major amerykańskiej żandarmerii wojskowej.

Jack Reacher, kim jest i dokąd zmierza?

Tak jak zostało napisane na wstępie jest to człowiek znikąd. I choć doskonale znane są jego korzenie i całe, dotychczasowe życie, to przez sposób, w jaki postanowił je spędzić, idealnie wpasowuje się w ten, jakże lubiany przez wszystkich, archetyp człowieka znikąd, samotnego rewolwerowca, pojawiającego się zawsze wtedy kiedy trzeba, w mieście bezprawia.

Lee Child bardzo ładnie przedstawia powody podjęcia przez Reachera takiego sposobu życia. To nic innego jak potrzeba wyjścia z kokonu munduru z lokacji baz wojskowych i ze sztywnych ram regulaminu, wyjścia do ludzi, zwykłych, prostych i niekiedy małych, aby zobaczyć jak żyją i najzwyczajniej w świecie, czasami jak dobry samarytanin, częściej jak anioł zemsty, nieść im pomoc. Gdyż Jack Reacher w tym kierunku właśnie zmierza, do ludzi, aby podać im dłoń kiedy upadają, a kiedy nic już się nie da zrobić, pomścić ich krzywdy.

Bohater, który nie zmienia gaci

Jack Reacher to postać znamienna. Idealny twardziel, zimnooki, ciemny blondyn, prawie dwumetrowy o pięściach jak z żelaza i  umiejętnościami jak ich używać. Niezłomny i nie do zatrzymania, prący do przodu jak doberman, no może jak pitbul (dobermany szybko biegają, a on, jak sam o sobie mówi, specjalnie tego robić nie lubi). Inteligentny jak Hannibal Lecter, bystry jak Colombo i doświadczony jak ” Goebbels” z wydziału zabójstw.

Ten twardziel nie zmienia jednak gaci, kiedy odzież, jaką nosi, zużywa się, kupuje nową (majtki i skarpetki jednak przepiera). Wszystko to wydaje się dziwne, ale wynika jedynie z pragmatyzmu, Reacher jest ciągle w drodze, podróżuje stopem albo autobusami, ruchliwy i nieuchwytny. 

Gdyby Superman nie był sobą, byłby Reacherem


Tak właśnie mają się rzeczy. Bohater Lee Child’a to chodząca sprawiedliwość, to ktoś o kogo proszą opatrzność pokrzywdzeni i kogo z pewnością poprosiłby o pomoc mieszkańcy meksykańskiej wioski, gdyby nie było siedmiu wspaniałych. Drobne dziwactwa i te kobiety, od których nie stroni Reacher, dodają mu tylko uroku, pomnażając rzesze jego fanów.

Jack Reacher wystąpił w dwudziestu pięciu powieściach i w jednym zbiorze opowiadań, na podstawie książek z jego udziałem nakręcono dwa filmy fabularne w których Reachera zagrał Tom Cruz. Filmy niezły ale książki, to dopiero coś!